دمنوش زرین گیاه – درباره این گیاه بیشتر بدانید

آشنایی با زرین گیاه

دمنوش زرین گیاه – درباره این گیاه بیشتر بدانید

نام انگلیسی: Zarringiah

اسم علمی: Dracocephalum kotschyi Boiss.

خانواده: Labiatae

 

زرین گیاه یکی از گیاهان اندمیک و منحصر به فرد منطقه زاگرس می باشد. پراکنش این گیاه در منطقه مرکزی توران، استان اصفهان در ارتفاعات خوانسار، سمیرم، فریدن و فریدونشهر می باشد.

ویژگی‌های گیاه‌شناسی

زرین گیاه، گیاهی است نیمه چوبی به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر. ساقه هاى چوبی متعدد و ایستاده، محکم، ساده یا کمی منشعب و برگ های دمبرگ دار، تخم مرغی شکل، دارای دندانه های نوک کند یا کنگره ای و گل های بزرگ، سفید یا سفید متمایل به زرد، مجتمع در چرخه های واقع در بندهای ساقه به صورت خوشه انتهایی است. گل های این گیاه از نیمه دوم اردیبهشت ماه ظاهر شده و تا اوایل تیر ماه ادامه می یابد.

نیازهای اکولوژیکی

در مناطق استپی و نیمه استپی، مناطق کوهستانی، مکان های سردسیر و سنگلاخی با ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر و بارندگی حداقل ۳۰۰ میلیمتر در سال به چشم می خورد.

ترکیبات و خواص درمانی

از برگ و گل این گیاه استفاده می شود. این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی مهم جهت رفع درد های روماتیسمی و درد های مفصلی به کار می رود. وجود ترکیبی به نام Spinal-z و زانتو میکرول در برگ های زرین گیاه مسئول اصلی خاصیت ضدسرطانی این گیاه دارویی است.

اجزاء اصلی این گیاه شامل لیمونین، الکل پریلیل، کاریوفیلین، فلاونوئید زانتومیکرول می باشد. اثرات درمانی این گیاه شامل کاهش تب، درد مفاصل و روماتیسم، تقویت حافظه، درمان بیماری ام اس، سریع کردن جریان خون، درمان سرگیجه، وزوز گوش و سردرد اشاره شده است.

لیمونن که یکی از اجزای اصلی اسانس زرین گیاه می باشد، به عنوان یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ضد تومور، ضد ویروس، باکتری کش، عامل پیشگیری کننده از سرطان، ضد کاندیدیا، خلط آور، مهار کننده رشد قارچ ها، ضد اسپاسم و مسکن مؤثر می باشد. ژرانیول نیز یکی از ترکیباتی است که در اسانس زرین گیاه وجود دارد و سبب ممانعت از رشد و سنتز پلی آمین ها در سلول های سرطانی انسان شده است.

طرز تهیه دمنوش

مقدار ۲ قاشق چایخوری را در آب جوشان دم کنید.

دمنوش این گیاه علاوه بر خواص فوق الذکر انرژی زا و شادی آور نیز می باشد.

کافیست یکبار امتحان کنید.

۲۵،۰۰۰ تومان ۲۲،۰۰۰ تومان در انبار موجود نمی باشد

یاشار ایکدر
y.ikder@gmail.com
بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

درود، با عرض پوزش فروشگاه میوه 24 در حال حاضر قادر به سرویس دهی نمیباشد.