فیتونوترینت ها چه هستند؟

فیتونوترینت ها

فیتونوترینت ها چه هستند؟

فیتونوترینت ها، پلی فنول ها، آنتی اکسیدانت ها …….. همه اینها چیستند و چه کاری در بدن انجام میدهند؟

 

فیتونوترینت (مواد مغذی با منشا گیاهی) عبارت گسترده ای شامل ترکیبات متنوع است که توسط گیاهان تولید می شود. فیتونوترینت ها از منابع مختلف گیاهی سرچشمه می گیرد و دارای تأثیرات و مزایای مختلفی در  بدن انسان می باشند. محققان تخمین می زنند که تا ۴،۰۰۰ فیتونوترینت مختلف در جهان وجود دارد که تنها هزار مورد از آنها شناسایی شده و  تنها بخش اندکی از آنها مورد مطالعه دقیق قرار گرفته اند.

برخی انواع رایج فیتونوترینت ها (phytonutrients) عبارت اند از آنتی اکسدانت ها (antioxidants)، فلاونویدزها (flavonoids)، فایتوکمیکال ها (phytochemicals)، فلاونس ها (flavones)، ایزوفلاونس ها (isoflavones)، کاتچین ها (catechins)، آنتوسیانیدین ها (anthocyanidins)، ایزوتیاسیانیت ها (isothiocyanates)، کاروتنوید ها (carotenoids)، آلیلسولفاید ها (allyl sulfides ) و پلی فنل ها (polyphenols).

 

چگونه فیتونوترینت ها را دریافت می کنیم؟

فیتونوترینت ها در محصولات گیاهی نظیر میوه ها، سبزیجات، لوبیا و دانه ها یافت می شوند. با حفظ یک الگوی متعادل غذایی که شامل اشکال و رنگ های مختلف از میوه ها و سبزیجات است، شما بدن خود را با طیف وسیعی از تمام ترکیبات مفید، از جمله فیتونوترینت ها، تغذیه می کنید. بنابراین، در طول روز و در وعده های غذایی خود سعی کنید همواره از وجود میوه و سبزیجات مختلف لذت ببرید. فقط نیمی از بشقاب خود را به آنها اختصاص دهید و بقیه را ازغلات و پروتئین پر کنید.

 

مزایای سلامت فیتونوترینت ها

مطالعات تجربی جدید در حال ظهور هستند که نشان دهنده اثرات متعدد میوه ها و سبزیجات و فیتونوترینت ها می باشند. این تحقیقات بیانگر تاثیرات مثبت بسیار بیشتر و متفاوت از آنچه تا کنون شناخته شده این خوراکی ها بر روی سلامتی انسان هستند.

 

در جدول زیر به طور خلاصه به معرفی ۶ نوع شناخته شده از فیتونوترینت ها و خواص آنها پرداخت ایم:
فیتونوترینت ها
نکته آخر:

فیتونوترینت ها، به مقادیر موجود در خوراکی های طبیعی، احتمالا مفید هستند و بعید به نظر می رسند که مشکلات عمده ای ایجاد کنند. برخی از مردم معتقدند که مکملهای غذایی که از منابع “طبیعی” تهیه می شوند نیز باید عاری از مضرات جانبی باشند، در حالی که این موضوع همیشه درست نیست. بنابراین توصیه می شود همیشه پیش از مصرف هرگونه مکمل غذایی با پزشک و داروساز خود مشورت کنید.

ترجمه مطلبی با عنوان what are Phytonutrients از سایت fruitsandveggiesmorematters

فرناز معقد
farnaz.motaqed@gmail.com
بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

با عرض پوزش، فروشگاه میوه 24 در حال حاضر قادر به سرویس دهی نمیباشد