۱۱ مورد از فواید سلامتی سبزیجات برگ سبز (بخش اول)

11 مورد از فواید سلامتی سبزیجات برگ سبز

۱۱ مورد از فواید سلامتی سبزیجات برگ سبز (بخش اول)

فواید سلامتی سبزیجات برگ سبز شامل بهبود سلامت دستگاه گوارشی، حفظ بینایی ضعیف، تعادل سطح کلسترول، جوان نگاه داشتن پوست، درمان کم خونی، تقویت پوست سر، مبارزه با رادیکال های آزاد، حمایت از سلامت قلب و عروق، کاهش وزن، افزایش سطح انرژی و افزایش طول عمر می باشد.

سبزیهای برگ سبز کدامند؟

متخصصان تغذیه مصرف منظم سبزیجات برگ سبز را به دلیل آنکه حاوی بسیاری مولفه های مفید در سلامتی هستند، توصیه می کنند. شما باید جهت حفظ سلامت قلب و عروق، پوست، گوارش و چشم خود به صورت روزانه به مصرف این مواد مغذی بپردازید.
مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدانها در این سبزیجات موجود است که برای تخریب رادیکال های آزاد ضروری هستند. از این رو مصرف یک کاسه پر از سبزی برگ سبز می تواند تاثیر شگفتی در حفظ سلامتی شما داشته باشد.
سبزیجات خوراکی با طیف رنگی گسترده از سبز بسیار تیره تا سبز روشن در بازار موجود می باشند، اما بررسی میزان مواد مغذی نشان می دهد که سبزیهای تیره رنگ از ارزش غذایی بالاتری برخوردار هستند. با این حال، باید انواع سبزیجات مانند کلم، اسفناج، سبزی خوردن، کاهو و غیره به منظور تامین نیاز بدن به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را مصرف کنید.

فواید سلامتی سبزیجات برگ سبز

ارزش غذایی

بر اساس مطالعات مختلف ارزش غدایی روزانه یک کاسه پر از سبزیجات برگ سبز مختلف به شرح زیر است:

  • کلسیم ۹٪
  • کلسترول ۰ میلی گرم
  • فیبر غذایی ۲.۲ گرم
  • آهن ۱۵٪
  • منیزیم ۱۹٪
  • پتاسیم ۵۵ میلی گرم
  • پروتئین ۲.۹ گرم
  • ۰.۴ گرم شکر
  • ویتامین آ  ۱۸۷٪
  • ویتامین بی شش  ۱۰٪
  • ویتامین سی  ۴۶٪

۱۱ مورد از فواید سلامتی حیرت انگیز سبزیجات برگ سبز

۱. بهبود سلامت گوارشی

متخصصان تغذیه مصرف سبزیجات را به منظور حفظ کارکرد مناسب سیستم گوارشی بدن توصیه می کنند. علاوه بر این، اختلال در سیستم گوارش باعث بروز مشکلات دیگر از قبیل اسهال، حالت تهوع، استفراغ و غیره میشود که مصرف سبزیجات نه تنها از بروز آنها جلوگیری میکند بلکه در درمان آنها هم کاملا موثرند. سبزیجات حاوی مواد مغذی مانند پتاسیم و منیزیم هستند که نه تنها اسهال را درمان کنند، بلکه تعدادی از ویتامین های موجود در آنها نیز می توانند انرژی تخلیه شده را به بدن بازگردانند.

۲. جلوگیری از رشد کم بینایی

اگر چشمان شو دچار کم سویی شده و یا به اصطلاح ضعیف شده اند، در صورتی که در این رابطه اقدامات احتیاطی نداشته باشید، بینایی ضعیف شما مستعد به رشد بیشتر است. متخصصان دریافته اند سبزی های برگ سبز باعث درمان کم بینایی نمی شوند، اما می توانند به طور موثر از رشد آن جلوگیری کنند.
به جز این، پتاسیم موجود در سبزیجات یکی از آن مواد معدنی است که به تقویت بافتهای چشم کمک می کند که این موضوع در نهایت منجر به تاخیر در شروع بیماری های چشمی مانند خشک شدن چشم، شب کوری و آب مروارید می شود.

۳- متعادل نگاه داشتن کلسترول خون

غذاهای فرآوری شده یکی از علل اصلی است که به طور گسترده ای باعث بالا رفتن سطح کلسترول در بدن ما می شوند. در این شرایط، کلسترول شروع به جمع شدن در عروق و رگ های خونی کرده و باعث مسدود شدن رگها و بروز سکته مغزی و حمله قلبی می شود.
شما می توانید سطح کلسترول را از طریق مصرف روزانه سبزیجات تازه کنترل کنید. مواد معدنی و ویتامین هایی که در آنها یافت می شوند، باعث از بین بردن تجمع بافتهای چربی و جلوگیری از مسدود شدن رگها و عروق میشوند.

۴- جوان نگاه داشتن پوست

اگر مایلید پوستی بی عیب و نقص داشته باشید، شروع به اضافه کردن کاهو و برگ چغند به کاسه سالاد خود کنید. هر دو این سبزیهای برگدار دارای ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر ترکیباتی هستند که باعث کاهش عوامل آسیب زای پوست می شود.
مواد مغذی موجود در آنها پوست شما را تقویت و براق می کنند. به علاوه، این سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب هستند که باعث مرطوب شدن پوست شده و از بروز چین و چروک، خطوط ظریف و فرورفتگیهای پوستی جلوگیری می کنند.

تامین نیاز ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدانهای روزانه بدن خود را به کاسه سالاد سبزیجات برگ سبز خود بسپارید!

۵- درمان کم خونی

کم خونی ناشی از کمبود آهن قابل درمان می باشد، اما نباید در درمان آن تاخیر کنید. خستگی ناگهانی و سرگیجه از اثرات شایع کم خونی هستند، و در صورتی که آهن مورد نیاز بدن تامین نشود این علائم بدتر خواهند شد. اسفناج حاوی سطح بالایی آهن است و به گفته محقاقان میتواند در درمان این نوع کم خونی بسیار موثر باشد.
شما می توانید اسفناج را با اضافه کردن به کاسه سالاد یا سوپ مصرف کنید. حتی می توانید برگ های اسفناخ بخار پز با یک فیله ماهی میل کنید که در هر دو صورت کمبود آهن بدن شما را جبران خواهد کرد. متخصصان تغذیه معتقدند که شما در هفته باید ۳ تا ۶ وعده غذایی اسفناج صرف کنید تا از کم خونی جلوگیری شده و سطوح آهن را در بدن خود کنترل نمایید.

فرناز معقد
farnaz.motaqed@gmail.com
بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

با عرض پوزش، فروشگاه میوه 24 در حال حاضر قادر به سرویس دهی نمیباشد