مصرف میوه ها و سبزیجات و ارتباط آنها با پیشگیری از بیماریها

مصرف میوه ها و سبزیجات و ارتباط آنها با پیشگیری از بیماریها

مصرف میوه ها و سبزیجات و ارتباط آنها با پیشگیری از بیماریها

بیمایهای قلبی و عروقی

شواهد قانع کننده بسیاری وجود دارد که رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند خطر بروز بیماریهای قلبی و سکته را کاهش دهد. بزرگترین و طولانی ترین مطالعه تا به امروز، به عنوان بخشی از مطالعات صورت گرفته توسط پرستاران و کارکنان بهداشت حرفه ای دانشگاه هاروارد، ۱۱۰،۰۰۰ زن و مرد را شامل میشود که عادات بهداشتی و رژیم غذایی آنها به مدت ۱۴ سال تحت نظر قرار گرفته است.

هرچه میانگین مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات بالاتر رفته احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی پایین آمده است. در مقایسه با کسانی که در پایین ترین رده مصرف میوه و سبزی بودند (کمتر از ۱.۵ وعده در روز)، افرادی که به طور متوسط ۸

وعده در روز دریافت کردند، ۳۰ درصد احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته کاهش پیدا کرده است.

اگرچه تمام میوه ها و سبزیجات به احتمال زیاد در دستیابی به این مهم کمک کرده اند، اما سبزیجات برگ سبز مانند کاهو، اسفناج، برگ چغندر و خردل سبز؛ سبزیجات cruciferous از جمله کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم چینی؛ و مرکبات مانند پرتقال، لیمو، گریپ فروت (و آب میوه های آنها) نقش مهمتری را ایفا می کنند.

هنگامی که محققان یافته های مطالعات هاروارد را با چندین مطالعه طولانی مدت در ایالات متحده و اروپا و یافته های مربوط به بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی به طور جداگانه ترکیب کردند، تأثیر محافظتی مشابهی یافتند. افرادی که بیش از ۵ وعده در روز میوه و سبزی در مقایسه با افرادی که کمتر از ۳ وعده در روز خورده بودند، حدود ۲۰ درصد کمتر به بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی دچار می شوند.

فشار خون

مطالعاتی که تاثیر رژیم های غذایی مختلف بر روی فشار خون را مورد بررسی قرار می دهند (Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH))، نقش رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب را مطالعه کرده اند.

محققان دریافتند در افرادی که این نوع رژیم غذایی را دنبال کرده اند فشار خون سیستولیک (رقم بالایی فشار خون) به طور متوسط ۱۱ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (رقم پایینی فشار خون) به طور متوسط ۶ میلی متر جیوه کاهش یافته است که این مقدار معادل میزانی است که با مصرف داروهای فشار خون میتوان به آنها دست یافت.

یک آزمایش تصادفی تحت عنوان “میزان بهینه مصرف مواد غذایی جهت سلامت قلب(Omni Heart) نشان داد که در یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات و میوه ها هنگامی که مصرف برخی کربوهیدرات ها درآن با چربی یا پروتئین غیر اشباع سالم جایگزین شوند فشار خون کاهش بیشتری از خود نشان خواهد داد.

در سال ۲۰۱۴ یک متاآنالیز مطالعات بالینی نشان داد که استفاده از رژیمهای گیاهخواری با کاهش فشار خون همراه است.

سرطان

مطالعات اولیه متعددی نشان داد که رابطه قوی میان خوردن میوه ها و سبزیجات و حفاظت در برابر سرطا وجود دارد.
گزارش کمیته تحقیقات جهانی سرطان و موسسه تحقیقات سرطان آمریکا نشان می دهد که سبزیجات فاقد نشاسته مانند کاهو و دیگر سبزیجات برگ سبز نظیر کلم بروکلی، گل کلم، سیر، پیاز و مانند آنها و احتمالا میوه ها انسان را در برابر انواع مختلف سرطان، از جمله دهان، گلو، حنجره، مری، معده و ریه محافظت می کند.

یک سری از تحقیقات منتشر شده از یافته های تحقیقات مراقبهای بهداشت حرفه ای نشان می دهد که گوجه فرنگی ممکن است به محافظت از مردان در برابر سرطان پروستات کمک کند، به ویژه در موارد حاد. یکی از رنگدانه هایی که به گوجه فرنگی رنگ قرمز میدهد با نام لیکوپن می تواند عامل این حفاظت باشد.

اگر چه مطالعات متعددی در رابطه با بهداشت حرفه ای نشان می دهد که ارتباط موثری بین گوجه فرنگی یا لیکوپن وسرطان پروستات وجود دارد، اما برخی دیگر حاکی از عدم تاثیرآن و یا تاثیر بسار اندک هستند.

دیابت

تمرکز برخی تحقیقات بر رابطه میان برخی میوه های خاص و دیابت نوع ۲ می باشد. در حالیکه تحقیقات فراوانی در این زمینه وجود ندارد، نتایج اولیه امیدوار کننده است.

نتایج مطالعات صورت گرفته برروی بیش از ۶۶،۰۰۰ زن از مرکز مطالعه سلامت پرستاران، ۸۵،۱۰۴ زن از مرکز مطالعات پرستاران II و ۳۶،۱۷۳ مرد که فاقد هرگونه بیماری عمده و مزمن بوده اند، نشان می دهد که مصرف بیشتر میوه ها – به خصوص بلوبری، انگور و سیب – باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم میشوند.

این در حال است که یکی دیگر از یافته های مهم نشان میدهد مصرف زیاد آب میوه با افزایش خطر دیابت نوع ۲همراه خواهدبود.

علاوه بر این، مطالعه بر روی بیش از ۷۰،۰۰۰ پرستار زن در سنین ۳۸-۶۳ سال که بدون بیماری قلبی عروقی، سرطان و دیابت بودند، نشان داد که مصرف سبزیجات برگ سبز و میوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد. تحقیقات همچنین نشان داد که مصرف آب میوه ممکن است با افزایش خطر در میان زنان همراه باشد .

همچنین مطالعه بر روی بیش از ۲۳۰۰ مرد در فنلاند نشان داد که میوه و سبزیجات، به ویژه انواع توت ها، ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند .

سلامت دستگاه گوارش

میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر قابل انعطاف است که آب را جذب می کند و از طریق دستگاه گوارش عبور می کند. این می تواند علائم روده تحریک پذیر را آرام کند و با ایجاد حرکات منظم روده می تواند یبوست را از بین ببرد یا از آن جلوگیری کند. عملکرد فشرده و نرم کننده فیبر نامحلول نیز فشار داخل روده را کاهش می دهد و ممکن است به جلوگیری از دیورتیکولوز کمک کند.

بیماریهای چشمی

خوردن میوه ها و سبزیجات همچنین می تواند چشم شما را سالم نگه دارد و ممکن است به جلوگیری از دو بیماری مرتبط با پیری چشم(آب مروارید و دژنراسیون ماکول) که میلیون ها آمریکایی بیش از ۶۵ ساله را تحت تأثیر قرار می دهد کمک کند

تیم میوه 24
contact@mive24.com
بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

درود، با عرض پوزش فروشگاه میوه 24 در حال حاضر قادر به سرویس دهی نمیباشد.